Jeżeli zastanawiało Cię kiedyś lub nadal zastanawia co oznaczają znaki siatkarskie pokazywane za plecami – to znak, że trafiłeś w dobre miejsce!
Głównym zadaniem osoby, która pokazuje jakieś znaki dłońmi jest ustawienie własnej taktyki pod przeciwnika. Zespół robi to w celu zatrzymania pierwszej akcji przeciwnika. Założeniem jest utrudnienie powstrzymanie ataku lub umożliwienie wykonania kontrataku.
System ten nosi nazwę „blok-obrona” i odgrywa bardzo ważną rolę podczas rozgrywania akcji przez przeciwnika.
Na którą stronę przeciwnik gorzej przyjmuje,
– Z jakim typem zagrywki przeciwnik ma największe problemy – flot lub zagrywka z wyskoku,
– Jak przeciwnik radzi sobie z rozegraniem piłki po przyjęciu danej zagrywki tzn. z jaką wystawą mają większe problemy:
Z piłką przyjętą po zagrywce rotacyjnej (z wyskoku) gdzie zazwyczaj piłka po przyjęciu ma parabole wznosząco – rotacyjną.
Z wystawą po przyjęciu piłki zagranej typu flot, gdzie piłka po przyjęciu ma parabole względnie liniową, bez większej rotacji we własnej osi.
blokujący – wykonuje najlepiej: blok podczas mocnego ataku przeciwnika, blok podczas wykonywania plasu przez przeciwnika, ewentualnie wycofanie od bloku.
obrońca – obrońca lepiej: podbija „ciosy” lub obrońca jest szybki, ma „wyczucie” i z łatwością dochodzi do plasów przeciwnika.
Zespół wykonujący w danym momencie zagrywkę powinien oszacować swoje dobre i słabsze elementy oraz wybrać najskuteczniejszą dla swojego zespołu wersję taktyki „blok-obrona”.
* taktyka przeznaczona jest dla drużyn bardziej zaawansowanych, które w trakcie meczu są wstanie reagować na sytuacje występujące w trakcie spotkania. Potrafią czytać grę przeciwnika i modyfikować swoje schematy taktyczne względem przeciwnika lub po prostu przeciwnik został wcześniej „rozpisany” przed meczem.
Zasadniczo od tego powinienem rozpocząć, jednak ten zabieg nie był przypadkowy.
Podstawowe schematy czy jak to nazwać prościej – znaki 1. lub 2.
Tak, jak wspomniałem wcześniej jest to system „blok-obrona” – czyli umiejętność ustawienia naszego bloku oraz obrony w taki sposób, który najskuteczniej powstrzyma atak przeciwnika.
Znak 1. jak w przypadku lewej dłoni na obrazku – oznacza, że blokujący zasłania w bloku kierunek PROSTA – w momencie ataku przeciwnika po PROSTEJ.
Podczas tego ustawienia obrońca ustawia się w obronie po przekątnej względem osoby wykonującej atak. Ten schemat daje nam takie rozwiązanie, że w momencie ataku przeciwnika po prostej, zatrzymuje go nasz blokujący, który akurat zasłania ten kierunek ataku. W momencie wykonania przez przeciwnika ataku po skosie – nasz obrońca jest tam ustawiony i broni piłkę.
Znak 2. jak w przypadku prawej dłoni na obrazku – oznacza, że blokujący zasłania w bloku kierunek SKOS w momencie ataku przeciwnika po SKOSIE (czyt. przekątnej).
Podczas tego ustawienia obrońca ustawia się w obronie – po prostej względem osoby wykonującej atak. Taktyka ta daje drużynie takie rozwiązanie, że w momencie ataku przeciwnika po prostej, obrońca podbija piłkę a w sytuacji ataku przez przeciwnika po skosie – mamy ustawiony tam blok.
Umiejętność ustalenia odpowiedniej taktyki „blok-obrona” oraz zdolność czytania gry i modyfikacji taktyki w zależności od sytuacji boiskowej jest kluczowym czynnikiem, który decyduje o końcowym rezultacie spotkania.