Kaczmarek Academy

Odpowiednia woda dla sportowca?

  1. Czy zwracasz uwagę na wodę, którą spożywasz podczas aktywności fizycznej?

2. Czy przed zakupem sprawdzasz skład i wartość mineralizacji?

Jeśli nie to zapraszam do przeczytania artykułu na temat wody i jej wpływu na ludzki organizm.

Człowiek bez wody jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni (3-5). Ludzki organizm składa się bowiem w 60-70% właśnie z wody, dlatego niezbędne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Przeciętny człowiek powinien każdego dnia spożywać minimum 1,5 -2 litry płynów (kawa, słodzone napoje, czarna herbata czy alkohol nie nawadniają, dlatego tych napojów nie wliczamy).

Sportowcy, osoby aktywne fizycznie powinni spożywać większą ilość wody od wyżej wymienionych norm. Przyjmuje się dawkę od 3-5 litrów na dobę.

Człowiek jest w 70% zbudowany z wody

 

Wyróżniamy 4 rodzaje wód:

Naturalną wodę źródlaną  -  jest to woda nisko zmineralizowana, zawierająca głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia lub magnezu. Taką wodę zaleca się do picia małym dzieciom oraz stosuje się ją do przygotowania posiłków. Do tej grupy należą wody takie jak: Żywiec Zdrój, Nestle Aquarel, Kropla Beskidu, Aque Minerale oraz Eden.

Naturalne wody mineralne – mają stały skład chemiczny i są dość bogate w minerały. Należą do nich wody średnio lub wysoko zmineralizowane. Zawierają w sobie mniej więcej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Do wyboru mamy np. Staropolankę, Kryniczankę czy Muszyniankę.

Wody Stołowe  – są to wody, które bardzo dobrze gaszą pragnienie, ale są uboższe w niektóre ważne składniki mineralne. Do takiego rodzaju wód zaliczamy wodę Bonaqua.

Naturalne wody lecznicze  –  zawierają w sobie nie mniej niż 1000 mg składników w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy w odpowiednim stężeniu, takim, który ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Do tego rodzaju wód zaliczamy: Żuber, Jan Wielka Pieniawa.

wody

Właściwe nawodnienie, czyli czym grozi odwodnienie organizmu?

Jeśli nie spożywamy odpowiedniej ilości wody, nasz organizm bardzo szybko się odwadnia, co stwarza zagrożenie dla zdrowia szczególnie u dzieci i osób starszych. Objawami odwodnienia mogą być:

wzmożone pragnienie

suchość śluzówek jamy ustnej i języka

rzadkie oddawanie moczu

wzdęty brzuch

senność

brak apetytu.

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę mają również osoby młode, osoby dotknięte dolegliwościami chorobowymi (gorączka, biegunka, wymioty, cukrzyca), oraz każdy podczas letnich upałów.

Ze względu na stopień mineralizacji wody mineralne dzielimy na:

Wody niskozmineralizowane  – są to wody o mineralizacji ogólnej poniżej 500 mg składników mineralnych na litr. Picie takiej wody zaleca się małym dzieciom, osobom starszym.

Wody średniozmineralizowane  – są to wody o mineralizacji ogólnej od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr.

Wody wysokozmineralizowane  – o mineralizacji ogólnej powyżej 1500 składników mineralnych na litr. Takie wody są dobrym źródłem soli wapniowych, magnezowych oraz jonów fluorkowych. Taki rodzaj wód poleca się sportowcom oraz osobom, które pracują fizycznie. Nie powinny pić takiej wody osoby cierpiące na schorzenie nerek lub nadciśnienie. Nie można jej też podawać małym dzieciom.

Ogólne zasady nawodnienia przed startem w zawodach:

– 4h przed startem – 500ml

– 2h przed startem 300-350ml

– na 3 min. przed startem 250-300 ml

– w trakcie treningu czy zawodów należy pić małymi porcjami 50-150 ml co 10-15 minut, tak żeby łącznie wypić ok. 0,6-1,0 litra na godzinę treningu.

 

Podsumowanie:

Osoby aktywne fizycznie powinny pić od 3,5-5 litrów wody dziennie. Najlepszą wodą dla sportowców jest woda wysokozmineralizowana o składnikach mineralizacji +1500 mg. Warto pamiętać, że woda bierze udział w każdym procesie fizjologicznym w naszym organizmie. To jak często pijemy i jaką wodę dostarczamy do naszego organizmu, decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu w ciągu dnia.

Uczucie pragnienia informuje nasz organizm, że jesteśmy już odwodnieni. „Suchość w gardle” daje sygnał, że nas organizm jest odwodniony do 2 procent!  Nawet taki, niewielki niedostatek wody zmniejsza objętość i zwiększa gęstość osocza krwi, zaburza procesy pamięci krótkoterminowej, obniża koncentrację, wydłuża czas reakcji na bodziec, odpowiada za uczucie znużenia i  zmęczenia, bóle głowy, osłabienie apetytu i  może zaburzać procesy warunkujące utrzymanie stałej ciepłoty ciała.

Najlepszą formą kontroli nawodnienia jest kolor moczu. Jasnożółty mocz zwykle oznacza, że wypijamy wystarczającą ilość wody, natomiast ciemniejszy żółty oznacza, że należy spożyć więcej wody, ponieważ organizm jest już lekko odwodniony.

Jak widać jesteśmy nie tylko tym co jemy, ale przede wszystkim tym, co pijemy 😉